Auto CAD Programı

Auto CAD Programı : Auto CAD programında çizime başlamadan önce birçok ayar yapılır. Bu çizimlerin üstüne elektrik, doğalgaz gibi projelerde eklenince katmanların sayısında büyük artış gözlenir. Çizime başlamadan önce birkaç ayarlama yapıp bu dosyamızı şablon dosya olarak kaydetmeyi öğreneceğiz.
Çizim programlarına bakarken ilk olarak başlamanız gereken 3 temel nokta vardır.
1) Nesne türleri
2) Ölçü birimi
3) Çizim yöntemi

Bu başlıklarla araştırmaya ve öğrenmeye başlamak gerekiyor. Temel yapısını bu unsurlar oluşturuyor. Autocad de bir nesne türünü oluşturduktan sonra düzenleme komutu ile deforme edebilir yada kopyalama vs. işlemleri gerçekleştiririz. Yani nesneleri çizer sonra düzenleriz. Bir nesneyi çizerken(draw) yada düzenlerken(modify/edit) kullanırken eğer ölçü birimini bilmezseniz hangi değeri nereye yazacağınız konusunda tereddütleriniz doğar.
ƺimdi AutoCAD in temel olarak inceleyelim

1) Tüm çizimler için temel nesnelerimiz şunlar:

Line (Doğru)
Polyline (Birleşik Doğru)
Arc (Yay)
Circle (Çember)
Spline(Eğrisel çizgiler)
Bu nesneler çizim ekranında oluşturulduktan sonra birbirleri arasında geçişler sağlanır. Mesela bir çember budama(trim) işleminden sonra yay a dönşür.

2) Ölçü birimi

Autocad ile çizim yaparken çizdiğimiz ne varsa gerçek hayattaki ölçü birimi ile çizeriz. Bu şu demek oluyor gerçekte 5 metre olan bir mesafeyi girerken 5 metre olarak düşünmemiz gerekir. Autocad e bu ölçüyü alırken kabul gördüğümüz birim çok önemlidir.

Örnek.1. 5m = 5 birim
Örnek.2. 5m = 500 birim

Buradaki birim unsuru çizdiğiniz nesnenin ebatı ile orantılıdır. Diyelim bir harita mühendisi gerçekte km’ler ifade edilen bir çizimi 1 km yi 1 brm düşünerek çizer, Ama bir makina müh. ü 1 mm yi 1 brm olarak düşünür.
Bu şekilde kabul gördüğünüz autocad çizim birimi mesleğinizdeki nesnelerin gerçek uzunlukları ile doğru orantılı olacaktır.

3) Çizim yönetimi

Autocad ile çizim yönetmi dendiğinde akla sadece koordinat(bir noktanin duzlem ya da uzaydaki konumunu belirtmeye yarar) sistemi gelmelidir.
Koordinat sisteminde uzaklıklar hep sıfır(origin) a göre belirlenir. Negatif veya pozitif olması buna göre belirlenir. Temelde çizim yöntemleri şöyledir.

Mutlak Koordinat –> x,y,z
Bağıl Koordinat –> @x,y
Açısal Yöntem –> @mesafe
Yön Gösterme –> imleç yönüne göre birim yazılarak çizilir.
Auto CAD programında çizime başlamadan önce birçok ayar yapılır. Özellikle mimari proje de bir sürü katman açmışsınızdır büyük ihtimalle. Bu çizimlerin üstüne elektrik, doğalgaz gibi projelerde eklenince katmanların sayısında büyük artış gözlenir. Çizime başlamadan önce birkaç ayarlama yapıp bu dosyamızı şablon dosya olarak kaydetmeyi öğreneceğiz. Şablon dosya nasıl yapılır buna geçemeden önce şablon dosyada hangi ayarları yaparsak bizim işimiz kolaylaşır ona bakalım;

1- Katmanlar
2- Birim Ayarı
3- Yazı Sitili
4- Ölçü Sitili
5- Multiline Sitili
6- Limits (Sınır Ayarı)

Eğer dikkat edersek hepsi format menüsü komutlarıdır. Her çizim öncesi vakit gerektiren ayarlar. Bu ayarlamaları yaptığımızı düşünün. Yukarıda sıraladığımız maddeler kendi seçtiğimiz ve önemli gördüğümüz ayarlardır. Siz şablonunuz için gerekli gördüğünüz ayarları yapabilirsiniz. Şablon dosya oluşturmak için;

1- File / save as (CTRL+SHIFT+S)
2- Files of type: Dosya türü seçeneğinden Autocad drawing template (*.dwt)seçilir
3- Kayıt yeri olarak kendi içinde olan template klasörünü açacaktır. Ancak siz başka bir klasörün içine de kayıt yapabilirsiniz.(template klasöründe kayıtlı olan şablonları da kullanabilirsiniz)
4- File name: dosya adı verin dosya adı verirken açıklayıcı olmasına dikkat edin. Örneğin “şablonA4 metrik”, ” şablon a2 cm” gibi
5- Tamam dedikten sonra Auto CAD Programı kayıt işlemimiz bitiyor.

File /new komutunu açtığımız zaman Select template penceresi açılır, kaydettiğimiz şablonu seçelim. Başlık çubuğuna bakarsanız şablonunuzun adı yerine drawing1, drawing3 gibi standart belge isminin yazdığını görürsünüz. Bu şablon dosyaların bir özelliğidir. Bütün ayarlamalarınız hazır, çizime başlayabilirsiniz. Yaptığınız kayıtlar yeni bir adla kaydedileceği için şablon dosyanıza zarar vermeyecektir.