Bilişim sektöründe Yenilik

Bilişim sektöründe Yenilik : Telekomünikasyon İnternet ve Bilgi Teknolojileri Derneği (TEDER) Başkanı Serhat Özeren, 4.5G ile birlikte genişbant ihtiyacının arttığını belirterek, kapasite sorunlarının aşılması gerektiğini söyledi. Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İmar Kanunu düzenlemelerinin önünün açılması gerektiğini belirten Özeren “İmar Kanunu düzenlemesi ile mevcut ya da yeni yatırımların geliştirilmesi, altyapının sürdürülebilir bir şekilde hizmet vermesi gerekiyor” dedi. Özeren, 4.5G teknolojisinin uygulanmaya başlanması ile birlikte mobil internet kullanımının arttığı ifade ederek operatörlerin kapsama konusunda büyük yatırımlar yaptığını ve büyük ölçüde kapsama sorununun giderildiğini kaydetti. Özeren “ Artık tüm operatörler ülkenin büyük bir kısmını kapsıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürütülen bir proje ile küçük yerlerdeki kapsama sorunu da gideriliyor. Ancak mobil üzerinden aşırı internet kullanımının ortaya çıkardığı kapasite sorunu ile karşı karşıya kalınacak” diye konuştu. Kapasite sorununun, nüfus yoğunluğunun fazla olduğu şehir merkezlerinde kullanıcıların mobil internet hızlarının düşmesi olduğunu belirten Özeren, bu sorunun aşılması için daha fazla altyapı ihtiyacı olduğunu kaydetti.

YATIRIMLAR ARTMALI
Türkiye’nin her köşesine mobil ve sabit altyapının ulaştığını belirten Özeren “Siyasi iradenin ülkemizin bilgi toplumu sürecini iyi okuması ile özel sektörün yatırım konusunda istekli olması büyük rol oynuyor. Ancak bu altyapının geliştirilmesi ve nüfus yoğun bölgelerde kapasite artırımı için yatırıma ihtiyaç var. Bunun için mevcut ya da yeni yatırımların geliştirilmesi, altyapının sürdürülebilir hizmet vermesini sağlayacak İmar kanunu düzenlemesi gerek” diye konuştu.

FİBER KAZIYA ENGEL ÇIKMASIN
Yerel yönetimlerin hem baz istasyonları hem de fiber kazılara engel olmamaları gerektiğine dikkat çeken Özeren “Yerel yönetimler bu konuyu bir rant unsuru olarak görüyor. Oysa bu vatandaşa ve her haneye verilmesi gereken doğalgaz, elektrik, su gibi çok önemli bir hizmet” dedi. Siyasi iradenin burada da büyük rol oynadığını belirten Özeren, bugün yapılan yatırımların 5 yıl içinde büyük fayda olarak geri döneceğini kaydetti.
Kaynak: Uzaktan Eğitim